Źródło obrazka: Designed by rawpixel.com / Freepik
Na podstawie pierwszego artykułu dotyczącego pFMEA dowiedziałeś się, czym właściwie jest to narzędzie. Za jego pomocą prawdopodobnie zrozumiałeś również, jak oraz kto tworzy ten dokument. Podczas czytania tego artykułu, dowiesz się natomiast od czego właściwie zacząć budowanie koncepcji procesu oraz jak przekuć to w szkielet pFMEA. Następnie zostanie Ci przedstawione jak intuicyjnie przypisywać odpowiednie funkcje procesu do danego kroku wytwarzania produktu. Postaram się również, aby zaszczepiona w ten sposób idea, weszła Ci w krew i nigdy nie była już dla Ciebie wyzwaniem.
Budowanie koncepcji pFMEA - nasz klient, nasz Pan
W poprzednim artykule jako klient zostały przedstawione dzieci. W tym artykule chciałbym pójść krok dalej i podbić stawkę. Wyobraź sobie, że jest wtorek, a na niedzielę wasz życiowy partner zaprosił Twoich teściów na obiad. Przyznaj, że teściowie to naprawdę wymagający klienci, z wyrobionym gustem, krytycznie podchodzący do każdej rzeczy, którą robisz. We wtorek wieczór już wiesz, że zadanie, które przed Tobą stoi jest co najmniej niebanalne, a wręcz staje się wyzwaniem. A to wszystko pomimo tego, że jesteś specjalistą od procesu wytwarzania schabowych, które akurat Twoi teściowie uwielbiają. Na skali trudności, teściowie jako klient są daleko przed VW i Valeo, uwierz mi 😉.
Obraz autorstwa storyset na Freepik
Jako inżynier procesu musisz zaplanować razem z zespołem i głównym konstruktorem, tutaj zakładamy, że głównym konstruktorem zostanie Twój partner – żona, plan procesu tak, aby klienci wyjechali od Ciebie w pełni usatysfakcjonowani i chcieli wrócić w przyszłości zjeść coś innego (HA! A więc robimy najgorsze kotlety, jakie przyszły nam do głowy!).
Siadasz więc z konstruktorem wygodnie na kanapie i opracowujecie plan – koncepcję produktu oraz procesu. Żona jako główny designer mówi, że najlepsze kotlety schabowe składają się z mięsa schabowego, jajek, bułki tartej, soli, pieprzu, a ich funkcją podstawową wymaganą przez teściów jest zabicie głodu oraz to, że mają być smaczne. Ty jako inżynier procesu, widzisz w wyobraźni, że do BOM-u (Bill of material – skład materiałowy), należy jeszcze dodać olej – będziesz z niego korzystał w procesie smażenia oraz mleko-w nim będziesz moczył mięso, aby było soczyste. W tym miejscu konsultujecie się i wykonujecie tak zwany DFM – Design for manufacturing. Dostosowujecie produkt, w tym przypadku kotlety, do tego, aby były one w ogóle produkowalne w warunkach waszej produkcji-kuchni (być może teściu lubi kotlety o średnicy 30 cm, a Ty posiadasz patelnie o średnicy tylko 28 cm, nie spełnisz więc wymagań procesowych) oraz aby spełniały wymagania klienta.
Obraz autorstwa storyset na Freepik
Żona jako główny konstruktor po konsultacjach z Tobą definiuje wymiary idealnych kotletów (jaki kształt będziesz musiał uzyskać po ich rozklepaniu), gramaturę przypraw przypadającą na sztukę mięsa oraz ilość bułki tartej. Definiuje również stopień wysmażenia oraz oczekiwany kolor. Prezentuje Ci to w formie rysunku oraz wymagań, dodaje również informacje, że teściowie są wyjątkowo czuli na ilość pieprzu, zaznaczając, że jest to charakterystyka krytyczna, sPIEPRZysz sprawę-przegrałeś!
Flow chart - koncepcja procesu
Wspólnie z żoną wypracowałeś koncept schabowych. Przydałoby się w tym momencie ustalić kolejność procesu wytwarzania kotletów oraz wejścia i wyjścia danych kroków procesu, tworzysz więc przepływ procesu, tak zwany Flow Chart:
Flow chart jest to schemat blokowy przepływu procesu produkcji. Flow chart powinien zawierać nie tylko informacje o wykonywanych czynnościach, ale również dotyczące odpowiedzialności za dany proces, materiałów wchodzących, informacje o dokonywaniu zapisów, czy współzależnościach pomiędzy procesami. Po stworzeniu koncepcji produkcji powinieneś ponownie omówić ją z konstruktorem, aby mieć pewność, że na każdym etapie produkcji założone przez niego (żonę w tym przypadku) wymagania zostaną spełnione!
6M - czynniki wpływające na proces
Jako inżynier procesu masz jasny obraz tego, jakie elementy struktury 6M będą tworzyć środowisko dookoła Twojego procesu. Przed rozpoczęciem tworzenia pFMEA należy je wszystkie wyodrębnić, tak aby mieć optymalny obraz czynników wpływających na poprawność produkcji. W przypadku „wytwarzania” kotletów schabowych, od których jesteś specjalistą, możemy założyć:
https://www.edrawsoft.com/
1. Man
- Pracownik klepiąco-smażący
2. Machine
- Płyta indukcyjna
- Patelnia
- Nóż
- Młotek
- Deska do krojenia
3. Method
- Przepis
4. Material
- Składniki
- Mleko
- Olej
5. Mother nature
- Światło
- Wilgotność
6. Measurement
Tworzenie funkcji elementu procesu / charakterystyki produktu
W środowe popołudnie, po przedstawieniu koncepcji produkcji, spięcia wszystkich wymagań i ustaleniu, że koncept produkcji schabowych jest optymalny, jako inżynier procesu postanawiasz zatwierdzić przepływ procesu. Następnym krokiem jest „wyodrębnienie” funkcji elementu procesu, jaka jest wytwarzana w konkretnym kroku procesu. Oznacza to, że w danym procesie nasz materiał poddawany jest pewnym „obróbkom”, pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć, aby wyłuskać funkcję, jest: po co wykonujemy ten konkretnie proces, w jakim celu akurat ten, co dzięki niemu otrzymujemy? Zakładając, że Twoja żona jest doświadczonym konstruktorem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przygotuje Ci ona tzw. Charakterystyki produktu. Możesz wtedy je wykorzystać jako funkcje elementu procesu wytwarzane w danym kroku produkcji.
W przypadku trzech powyższych kroków produkcyjnych otrzymujemy po jednej funkcji tych elementów procesu. Są natomiast przypadki, gdy za pomocą jednego kroku będziemy otrzymywać dwie lub więcej funkcji.
Funkcje elementu procesu a klient
Podczas przygotowywania procesu produkcji powinieneś wziąć pod uwagę wymagania, jakie stawia przed Tobą Twój klient. Pamiętaj przy tym, że Twoim klientem nie jest tylko i wyłącznie ten, kto produkt kupuje lub w przypadku kotletów konsumuje, ale będzie to tak samo dział produkcji (pracownik klepiąco-smażący).
W przypadku innych procesów należy wziąć pod uwagę, każdego przez czyje ręce produkt przechodzi, od montażysty u nas na produkcji, przez montażystę na produkcji naszego klienta oraz (jeżeli występuje) finalnego konsumenta.
W tej analizie Twoimi klientami są pracownik klepiąco-smażący oraz teściowie, więc to ich musisz wziąć pod uwagę.
Hej! Jeżeli masz pomysł na to co dodać do powyższej grafiki napisz komentarz 😉!
Funkcje elementu roboczego procesu / charakterystyki procesu
W przypadku produkcji kotletów schabowych, w kroku produkcyjnym „cięcie mięsa”, wyodrębniłeś charakterystykę produktu „kotlet ucięty na wymiar”. Jako inżynier procesu doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że aby dojść od schabu do kotleta musi nastąpić pewna zmiana. Zmiana ta nastąpi poprzez pewne zdefiniowane kroki robocze, a te zostaną zdefiniowane przez tzw. Charakterystyki procesu.
Jakby się tak przyjrzeć powyższemu rysunkowi to wygląda trochę jak instrukcja nie? 😉
Podsumowanie
No dobrze, w dzisiejszym artykule przeszedłeś przez tak naprawdę 3 z 7 kroków do stworzenia pFMEA z prawdziwego zdarzenia. Pamiętaj, że mamy już końcówkę środy, a obiad z teściami jest w niedzielne południe. Nie ma żartów, naprawdę trzeba przygotować jeszcze mnóstwo dokumentacji, oczywiście Twój zespół, ze wspaniałą żoną na czele Cię przy tym wesprze, nie musisz się martwić. Aczkolwiek dzień „audytu” coraz bliżej, dobrze by było, gdyby Twoja dokumentacja była kompletna, a analiza ryzyka i zabezpieczenia przed nimi rzetelnie przygotowane 😊
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zapraszam do przeglądnięcia pozostałych z tej serii!
PFMEA vol.3 – Potencjalne błędy i ryzyka oraz zarządzanie nimi – czy łatwo spalić kotlety schabowe?
PFMEA jest skutecznym narzędziem do analizy ryzyka oraz zarządzaniem nim, tylko i wyłącznie w przypadku gdy jest tworzone sumiennie. Krok 4 i 5 analizy są esencją zarządzania ryzykiem. Czwarty krok zakłada sformułowanie i przypisanie wszystkich potencjalnych błędów i ryzyk danej charakterystyki procesu oraz przyczyn i skutków ich występowania.
0 komentarzy