Lean w praktyce – rozmowa z Mateuszem, twórcą LeanCast
Mateusz, twórca LeanCast, to pasjonat Lean Management, który przekuł swoją wiedzę i doświadczenie w popularny podcast oraz platformę edukacyjną. W rozmowie opowiada o początkach projektu, codziennych wyzwaniach i tym, jak łączy pracę z życiem rodzinnym. Dowiecie się także, skąd czerpie inspiracje, jakie ma podejście do AI i dlaczego Lean to dla niego coś więcej niż metodologia.
Ramp up – jak przetrwać pierwsze miesiące nowej produkcji?
Każdy nowy projekt, zanim wejdzie na linię produkcyjną, przechodzi przez szereg etapów, które mają na celu dopracowanie jego finalnej formy. Zaczyna się od pomysłu, który z czasem przechodzi przez fazy opracowywania specyfikacji, tworzenia próbek, aż w końcu – testów i decyzji o industrializacji.
Jak druk 3D obniża koszty zarządzania częściami formatowymi w firmach produkcyjnych?
Druk 3D, będący jedną z najbardziej innowacyjnych technologii XXI wieku, otwiera przed przedsiębiorstwami nowe...
Raport A3 jako narzędzie rozwiązywania problemów – praktyczne wskazówki
W dynamicznym środowisku produkcyjnym kluczowe znaczenie ma skuteczne rozwiązywanie problemów, a jednym z efektywnych narzędzi jest raport A3, wywodzący się z Toyoty. W artykule wyjaśniam, czym jest raport A3, jak działa i dlaczego warto go wdrożyć w swojej organizacji.
OEE vs WLE? Czy owe wskaźniki są nadal „au courant”
Produkt powinien przynosić zysk, a linia produkcyjna działać bezawaryjnie i efektywnie, co można mierzyć za pomocą odpowiednich wskaźników. W kontekście industrializacji, porównane zostaną dwa wskaźniki: OEE i WLE, które pozwalają ocenić efektywność pracy.
Czym jest S&OP i dlaczego jest takie ważne?
Temat S&OP w branży produkcyjnej dopiero nabiera rozgłosu. S&OP czyli Sales and Operations Planning jest zaawansowanym procesem, wywodzącym się z praktyki zarządzania firm zachodnich. W Polsce temat ten zaczyna dopiero być zauważany, czym jest i z czym to się je wytłumaczy nam wieloletni specjalista tego tematu Paweł Birecki.
Jak sztuczna inteligencja kształtuje przyszłość konsultantów i specjalistów Lean
W erze gwałtownego rozwoju technologii, automatyzacja i sztuczna inteligencja zaczynają odgrywać coraz większą rolę w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak te zmiany wpłyną na przyszłość konsultantów Lean Manufacturing, którzy od lat pomagają firmom w optymalizacji procesów. Czy AI wyprze ich z rynku? W tym artykule podzielę się moimi doświadczeniami i przedstawię, jak postrzegam przyszłość konsultantów Lean w tej nowej rzeczywistości.
Dispensing na straży – jak klejenie, lakierowanie i potting walczą o szczelność Twojego smartfona.
W dzisiejszych czasach, nasze życie toczy się w rytmie nieustannego kontaktu z technologią. Telefon, smartwatch, a nawet słuchawki są nieodłącznym elementem naszego życia, niezależnie od warunków jakie nas otaczają. Z urządzeń tych korzystamy na basenie, spacerując podczas ulewy bez parasola, dodatkowo wymagamy aby były one odporne również na wszelkiego rodzaju pył, wilgoć czy choćby upadki z wysokości.
MPK – Miejskie przeds…. Miejsce powstawania kosztów!
Pracując w branży produkcyjnej już od ponad 10 lat, mam okazje obserwować wiele ciekawych procesów, linii produkcyjnych, poznawać wielu ciekawych ludzi, patrzeć na rewolucję energetyczną, czy być świadkiem takich „akcji”, jak na przykład uszczelnianie cieknących przewodów pneumatycznych. Bardzo wiele firm obiera również kierunek rezygnacji z pneumatyki, na rzecz pras poruszanych serwonapędami. Wszystkie powyższe rzeczy, pomimo że na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, mają jeden wspólny mianownik, są kosztami firmy wpływającymi na Miejsce Powstawania Kosztów – tak zwany MPK.
Skuteczny system spotkań operacyjnych
Czy słyszeliście kiedyś o efekcie IKEA? Otóż definicja brzmi następująco: „Efekt IKEA to zjawisko polegające na nieuświadomionym zawyżaniu oceny wartości przedmiotów w wyniku poniesionego w przeszłości wysiłku fizycznego lub intelektualnego zmierzającego do ich stworzenia.”
Specyfikacja techniczna maszyny – od A do Z
Każdy inżynier procesu, technolog, inżynier utrzymania ruchu lub nawet inżynier jakości na jakimś etapie swojej kariery dochodzi do momentu w którym musi napisać specyfikację techniczną maszyny/narzędzia/urządzenia. Dla procesowca i technologa będzie to maszyna pracująca zgodniezprocesem 😉, oczywiście wcześniej zaplanowanym, dla jakościowca urządzenie kontrolno-pomiarowe, dla specjalisty UR może to być przyrząd ułatwiający serwis (choćby urządzenie do czyszczenia suchym lodem).
TWI receptą na sukces, czyli jak efektywnie szkolić pracowników.
Skuteczności szkolenia pracowników metodą TWI (Training Within Industry) nie trzeba nikomu udowadniać. Za sukcesami tej metody i jej prawidłowego wdrożenia w organizacji przemawiają wyniki osiągane przez dane przedsiębiorstwa.
Zdolne maszyny to wydajna produkcja – Cm i Cmk w pracy inżyniera
Zdolności maszyny oznaczone jako Cm oraz Cmk, to wskaźniki, które mierzą zdolność maszyn do produkcji wyrobów zgodnych z pewną specyfikacją. Jest to również moim zdaniem jeden z najważniejszych wskaźników w zarządzaniu jakością wyrobów/produkcji, ponieważ daje bardzo szybki feedback, inżynierom, managerom i wszystkim zainteresowanym, na temat tego jak precyzyjnie wytwarzany jest dany produkt.
Ciągłe doskonalenie w trudnych czasach. Gdy dostępne są jedynie chęci.
Jak często stajesz przed dylematem i jesteś zmuszony zdecydować o tym czy pchać nadal projekty doskonalące, czy może realizować plan produkcji? Wielu z nas, kierowników produkcji stoi przed tym dylematem codziennie. Brakuje czasu, brakuje wsparcia, bardzo często brakuje narzędzi i środków na realizację planów związanych z ciągłym doskonaleniem.
PFMEA vol.4 – Analiza ryzyka / Wdrożenie działań – Jak uchronić nasze kotlety przed sPieprzeniem?
W poprzednich artykułach szczegółowo omówiliśmy, jak zidentyfikować funkcje procesu i jego charakterystyki, a także...